Tennessee Pharmacists Association

Awards are listed in order by year of inception:

Tom C. Sharp Pharmacist of the Year   Since 1957
Bowl of Hygeia Award   Since 1960
Herman Lubin Sales Representative of the Year   Since 1975
Distinguished Young Pharmacist   Since 1987
Excellence in Innovation Award   Since 1993
Shelby Rhinehart Public Service Lifetime Achievement Award   Since 2003
Barbara McAndrew Herald Award   Since 2006
Cardinal Health Generation Rx Champions Award   2011-2018
Partner in Excellence Award   Since 2016

TOM C. SHARP PHARMACIST OF THE YEAR

2022   Calita S. Richards, Hendersonville
2021   Jennifer Twilla, Lakeland
2020   Jud Jones, Medina
2019   Chris Finch, Germantown
2018   Jason Kizer, Union City
2017   Robert “Ned” Giles, Jr., Chattanooga
2016*   Nina Smothers, Huntingdon
2014   Rebecca Harris Hopper, Nashville
2013   J. Richard Brown, Germantown
2012   Jason Carter, Fairview
2011   Rob Braden, Memphis
2010   Dick Gourley, Memphis
2009   Stephan L. Foster, Atoka
2008   Baeteena M. Black, Franklin
2007   Jeanne Ezell, Maryville
2006   Terry Grinder, Hohenwald
2005   J. Milton Beckman, Murfreesboro
2004   William E. Evans, Memphis
2003   Richard M. Coleman, Parsons
2002   Kendall Lynch, Nashville
2001   Diana Drake, Knoxville
2000   David Shepard, Dickson
1999   Tom C. Sharp, Jr., Nashville
1998   Charles “Buddy” Stephens, Lebanon
1997   Donald Stanfill, Church Hill
1996   Jeffrey V. White, Chattanooga
1995   Walter L. Fitzgerald, Jr., Memphis
1994   Leonard Compton, Memphis
1993   Gary W. Cripps, Smithville
1992   Douglas E. Wilson, Rockwood
1991   Dianne Duncan, Memphis
1990   James R. Knight, Nashville
1989   Roger L. Davis, Nashville
1988   Jimmy McDonald, Memphis
1987   Alan B. Corley, Greeneville
1986   Reichle Chandler, Chattanooga
1985   Ray E. Marcrom, Manchester
1984   R. C. “Dudley” Hoskins, Clinton
1983   Glen E. Farr, Knoxville
1982   James J. Eakin, Chattanooga
1981   William G. Moore, Nashville
1980   W. Dean Pettigrew, Brownsville
1979   Carl Dew, Lake City
1978   Arthur Parker, Chattanooga
1977   Dunbar Nicholson, Smyrna
1976   A. Claude Holt, Memphis
1975   Charles W. Henderson, Knoxville
1974   Blevins Rittenberry, Cowan
1973   E. Boyd Garrett, Nashville
1972   William B. Swafford, Memphis
1971   James H. Gentry, Knoxville
1970   Tom P. Smith, Chattanooga
1969   J. Frank Russell, Jr., Memphis
1968   Robert T. Walker, Nashville
1967   Albert R. Haskell, Memphis
1966   William D. Hoppe, Nashville
1965   Clarence A. Doerr, Memphis
1964   Seldon D. Feurt, Memphis
1963   Drew E. Haskins, Chattanooga
1962   Horton A. Jones, Jr., Nashville
1961   Tom C. Sharp, Sr., Nashville
1960   Reeves Kinkead, Johnson City
1959   Ernest Crouch, McMinnville
1958   Grover Bowles, Memphis
1957   Sydney G. Kent, Knoxville
 
*Beginning in 2016, the year attached to this award reflects the year in which it was actually presented to the recipient. TPA has named a Pharmacist of the Year every year since 1957.

—BACK TO TOP—

BOWL OF HYGEIA AWARD

2022   Sheila Lankford Mitchell, Lakeland
2021   Thomas Marcrom, Manchester
2020   Roger Davis, Nashville
2019   Doug Duncan, Dyer
2018   Larry Calhoun, Johnson City
2017   Timothy L. “Tim” Tucker, Huntingdon
2016   Ronnie R. Felts, Joelton
2015   George “Mac” Wilhoit, Knoxville
2014   Robert E. Shutt, Savannah
2013   Kenneth B. Smith, Morristown
2012   Marion Crowell, Kingsport
2011   Terry Cost, Franklin
2010   Sherry Hill, Rockwood
2009   Robert “Bob” Phillips, Lewisburg
2008   Martha Shepard, Dickson
2007   Richard Reeves, Murfreesboro
2006   Jeffrey V. White, Chattanooga
2005   George “Sonny” Deal, Nashville
2004   Benton H. Quarles, Gainesboro
2003   Alan Corley, Greeneville
2002   Ray Marcrom, Manchester
2001   Robert “Bob” Cates, Memphis
2000   Dianne V. Duncan, Knoxville
1999   Leonard I. Compton, Memphis
1998   David A. Shepard, Dickson
1997   Jerry Treece, Memphis
1996   C. Edwin “Eddie” Rowe, Gray
1995   Marilyn D. Lee, Memphis
1994   Tom C. Sharp, Jr., Nashville
1993   Jimmy F. McDonald, Memphis
1992   Charles A. Champion, Memphis
1991   Philip B. Enkema, Sr., Kingsport
1990   Jon Hutchinson, Savannah
1989   James C. Eoff III, Memphis
1988   Charles W. Henderson, Knoxville
1987   Heatwole C. Thomas, Chattanooga
1986   James H. McMahon, Oak Ridge
1985   W. Dean Pettigrew, Brownsville
1984   Harold Lingerfelt, Elizabethton
1983   James Lee, Chattanooga
1982   M. Forrest Parmley, Nashville
1981   A. Claude Holt, Memphis
1980   Carroll Reagan, Knoxville
1979   Joe King, Chattanooga
1978   Nestor Stewart, McMinnville
1977   J. B. McCallab, Savannah
1976   Wayne W. Beam, Tullahoma
1975   Tom P. Smith, Chattanooga
1974   Thurman D. Baker, Sr., Manchester
1973   Robert C. Raines, Memphis
1972   Clarence E. Cate, Knoxville
1971   Drew E. Haskins, Jr., Chattanooga
1970   Shane Roy, Brownsville
1969   Clarence A. Doerr, Memphis
1968   J. H. Gentry, Knoxville
1967   Briggs H. Smith, Dunlap
1966   J. Frank Russell, Memphis
1965   William B. Holmes, Jr., Knoxville
1964   Robert Frank Hodge, Chattanooga
1963   Carl Dew, Lake City
1962   Betty Derryberry, Columbia
1961   Tom C. Sharp, Sr., Nashville
1960   E. Boyd Garrett, Nashville

—BACK TO TOP—

HERMAN LUBIN SALES REPRESENTATIVE OF THE YEAR

2022   Laird E. Leavoy, Euless, TX
2020   Bill Schimmel, Arlington, VA
2019   Wade Riggins, Portland
2018   Kristopher Rhea, Knoxville
2017   Matt Kilgore, Kingsport
2016   Josh Wheatley, Maryville
2015   Bill Eley, Montgomery, AL
2014   Charlie Walker, Powell
2013   Sid Cantrell, Columbia
2012   Brent Pruitt, Memphis
2011   Jerry Brower, Jackson
2010   Kevin Mann, Mt. Juliet
2009   Antrice D. Kay, Collierville
2008   Shanan Poss, White House
2007   John Springer, Knoxville
2006   Pamela O. Phillips, Germantown
2005   Joyce M. Folse, Germantown
2004   Maurice “Vic” Fulford, Maryville
2003   Buzz Harrell, Nashville
2002   Martha D. Carlisle, Germantown
2001   Tommy Dixon, Mt. Juliet
2000   Mary Lisa Gingras, Nashville
1999   Jim Bayless, Antioch
1998   Daniel Petty, Franklin
1997   Steven B. Peggs, Memphis
1996   Gale Harlow, Brentwood
1995   John D. Adams, Memphis
1994   Donald E. Reynolds, Bristol
1993   David Pesterfield, Maryville
1992   James Harold Martin, Chattanooga
1991   M. David Upshaw, Nashville
1990   William L. “Bill” Allen, Nashville
1989   Charles A. Doty, Memphis
1988   Luke Caldwell, Knoxville
1987   Robert M. Bogart, Chattanooga
1986   James E. “Bill” Richards, Nashville
1985   Ed Martin, Jr., Jackson
1984   Chester Graves, Knoxville
1983   Bill Brown, Chattanooga
1982   T. Clifford Taylor, Nashville
1981   Sanford Fields, Memphis
1980   Hans Schonagen, Knoxville
1979   Hugh Elkins, Chattanooga
1978   Billy Elrod, Nashville
1977   Orlon Blanton, Memphis
1976   Hoyle McNeil, Knoxville
1975   Alton Daniel, Chattanooga

—BACK TO TOP—

DISTINGUISHED YOUNG PHARMACIST

2022   Tyler Dougherty, Knoxville
2021   Jonathan C. Hughes, Murfreesboro
2020   Chelsea Renfro, Cordova
2019   Brooklyn Nelson, Jonesborough
2018   McKenzie Calhoun, Johnson City
2017   Leslie A. Hamilton, Knoxville
2016   Elisa M. Greene, Nashville
2015   Raewyn T. Snodderly, LaFollette
2014   Kim Jones, Medina
2013   Shaunta´ M. Ray, Knoxville
2012   Patrick Blankenship, Lenoir City
2011   Ben Gross, Johnson City
2010   Ashley W. Dick, Mt. Juliet
2009   Casey H. White, Cookeville
2008   Joy Abigail Bussey, Maryville
2007   Daisy Gannon, Woodbury
2006   John D. Duncan, Knoxville
2005   Mary Jo Collins, Lenoir City
2004   Jason M. Greene, Murfreesboro
2003   Shane Reeves, Murfreesboro
2002   Jan Jones, Bartlett
2001   Cindy Smith, Smyrna
2000   Richard Randolph, Manchester
1999   Kent Stoneking, Memphis
1998   James R. “Robbie” Price, Robersville
1997   Beth Zachary, Memphis
1996   Richard “Rick” Sain, Murfreesboro
1995   Jimmy McBride, Clinton
1994   Julie D. Frazier, Dickson
1993   Timothy L. Tucker, Huntingdon
1992   Leo Sullivan, Nashville
1991   Denise Underwood, Knoxville
1990   Debbie Sanford, Nashville
1989   David L. Albin, Memphis
1988   Pam Oliver (Phillips), Memphis
1987   Denise Ellis (Barker), Knoxville

—BACK TO TOP—

EXCELLENCE IN INNOVATION AWARD

2022   Katie Vandenberg, Franklin
2021   Jason Vinson, Germantown
2020   Amanda Gillion, Memphis
2019   Chad Gentry, Nashville
2018   Julie Bennett, Memphis
2017   Philip J. Baker, Millington
2016   Joe H. Delk, Columbia
2015   W. Shannon McCool, Johnson City
2014   Randy Jerkins, Franklin
2013   Ryan Moss, Nashville
2012   Mike Wilhoit, Knoxville
2011   Phil McManus, Kingsport
2010   Heather Draper Eppert, Knoxville
2009   Lindsay J. Ford, Nashville
2008   Paul D. Renfro, Johnson City
2007   Terry Forshee, Cleveland
2006   Cindy T. Smith, Murfreesboro
2005   Kent Stoneking, Arlington
2004   Shawn McFarland, Murfreesboro
2003   Center for Applied Reproductive Science – Loni Garcia
2002   Clinton Drug Store, Clinton –  Jimmy McBride and Mark Henegar
2001   Alan Tatum, Sparta and Cookeville
2000   Shane Reeves & Rick Sain,  Murfreesboro
1999   Mark Binkley, Nashville
1998   Tara Moore, Powell
1997   William C. Johns, Memphis
1996   Guy B. Wilson, Jr., Johnson City
1995   Dianne V. Duncan, Memphis
1994   Gary W. Cripps,  Smithville
1993   Ray Marcrom, Manchester

—BACK TO TOP—

SHELBY RHINEHART PUBLIC SERVICE LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD

2022   Nina Smothers, Huntingdon
2021   William L. “Bill” Greene, Germantown
2020   Glen Farr, Knoxville
2019   Ferrell Haile, Gallatin
2018   Paula Hinson, Germantown
2017   Baeteena M. Black, Franklin
2016   Charles E. “Buddy” Stephens, Lebanon
2015   Charles “Champ” Champion, Memphis
2014   Bill Evans, Memphis
2013   Pam O. Phillips, Memphis
2012   David Shepard, Dickson
2011   Doug Overbey, Maryville
2010   D.C. Huffman, Jr., Oakland
2008   Randy McNally, Oak Ridge
2007   Leonard Compton, Bartlett
2006   Doug Wilson, Ten Mile
2004   Tom C. Sharp, Jr., Nashville
2003   Charles M. Warren, Jr, Clarksville

—BACK TO TOP—

BARBARA McANDREW HERALD AWARD

2022   Stephan L. Foster, Atoka
2021   Shawna D. Lightfoot, Hendersonville
2020   Cameron Sexton, Crossville
2019   Reggie Dilliard, Franklin
2018   Rick Sain, Murfreesboro
2017   Roger L. Davis, Nashville
2016   David Shepard, Dickson
2015   James C. “Jim” Eoff III, Germantown
2014   Debra Wilson, Jonesborough
2013   Jeff Bogue, Bartlett
2012   Kelly Rogers, Bartlett
2011   Micah Cost, Thompson Station
2010   David D. Stevens, Naples, FL
2009   Ray E. Marcrom, Manchester
2008   Ned Giles, Chattanooga
2007   Judy Sadler, Hendersonville
2006   Barbara McAndrew, Dandridge

—BACK TO TOP—

CARDINAL HEALTH GENERATION Rx CHAMPIONS AWARD

2018   Raewyn Snodderly, LaFollette
2017   Natalie A. Tate, Chattanooga
2016   Nicholas E. “Nick” Hagemeier, Johnson City
2015   Ronnie Felts, Joelton
2014   Sarah Melton, Johnson City
2013   Leslie Shepard, Dickson
2012   Phil LaFoy, Maryville
2011   Tim Tucker, Huntingdon

—BACK TO TOP—

PARTNER IN EXCELLENCE AWARD

2021   Tennessee Department of Health Vaccine-Preventable Diseases and Immunization Program (VPDIP)
2020   Tennessee Pharmacy Recovery Network
2019   National Alliance of State Pharmacy Associations
2018   Tennessee Department of Health
2017   Tennessee Center for Patient Safety
2016   Tennessee Medical Association

—BACK TO TOP—